Güneşten Korunma Yolları
Yazar      08/06/2018     Güneş Ürünleri    0 Yorumlar
Güneşten Korunma Yolları

GÜNEŞ BAKIM ÜRÜNLERİ KRİTİĞİ

Her geçen gün cilt sağlığımızı korumamız için yapmamız gerekenlerin sayısı epeyce artıyor. Dermatologların her mevsim kullanmamızı önerdiği güneş bakım ürünleri; Güneş'in Kuzey Yarım Küre'ye daha dik açılarla geldiği yaz dönemlerinde daha da önem arz etmektedir. Bunun için her fırsatta bu yaz dönemlerinde cildimizi güneşten korumak, beslemek ve cildimizin bakımını yapmak son derece önemlidir. Modern tıbbın çok ilerlediği şu dönemlerde sadece kritik ve kaliteli birkaç güneş bakım ürünü kullanmak bile bizlerin cilt kanserine yakalanma riskini büyük oranda azaltacaktır. Bu yararı görmemiz için de kendimize şu soruyu sormamız gerekir: 

"Nasıl bir cilt yapısına sahibim?"

 Yağlı ? Hassas ? Kuru ? Karma ? 

Tabii ki burada her yetişkin insan kendi vücut ve ten yapısını bilir. Fakat cildinizin yapısına göre bir ürün seçmeyip mağaza rafından herhangi bir güneş kremini sepetinize atmak sağlık problemleri yaratabilir ya da çocuklarınız için alacağınız ürünleri seçmek onların elinde olmadığı için bu konunun üstüne gidilmesinde yarar vardır.

 Yağlı Ciltler Kritiği

 Güneş bakım ürünleri konusunda; özellikle güneş kremi konusunda en problemli cilt türü diyebiliriz. Çünkü güneş bakım ürünlerini kullandığımızda cildimizin yağ oranı bir miktar daha artacağı için uygun ürünü kullanmamak gözeneklerin kapanmasına yol açacak ve farklı sıkıntılara neden olacaktır.

Cildinizin yağlı olması yaşlanma izlerinin ortaya çıkması konusunda şans olsa da güneşten gelen zararlı ışınlar her cilt tipi için zararlı. Dışarı çıkmadan ya da denize girmeden önce en az SPF 25 olan krem kullanarak hem cildinizin yağ dengesini korumuş hem de güneşin zararlı ışınlarının cildinizi yıpratmasına engel olmuş olursunuz.

 Hassas Ciltler Kritiği

Hassas ciltlerin bakımı özellikle yaz aylarında çok özenli bir bakım ister. Yaz aylarında terlemenin artmasıyla beraber cilt tahrişi artacaktır ve bu cilt yapısına sahip olan kişiler bu durumdan muzdarip olacaktır. Bu gruptaki insanlar genelde açık ten yapısına sahiptir ve güneşten korunmaya daha çok ihtiyaç duyduklarından çok geç bronzlaşırlar. Hassas ciltlilerin kritik bir bronzlaşma şartı vardır: O da doğru güneş kremi seçimidir.

Aşırı hassas bir cilt yapınız varsa, onu korumak için en önemli kural daha az kimyasal içermesidir. Hassas ciltler için çinko oksit veya titanyum ile mineral formülasyonları kullanılması önerilir çünkü tahriş ve hassaslık açısından istatistiksel olarak arada bir yapısal fark var.

Kimyasal filtreler hassas cildi daha derinden tahriş eder, çünkü dermise nüfuz eder, histaminin hücresel olarak salınmasına ve ardından iltihaplanma ve tahrişe neden olur.

Oksibenzon, parfüm, yağlar, benzofenonlar, salisilatlar gibi potansiyel deri tahriş edici katkılar olmayan SPF seçeneklerini bulmak, ağrılı yanıkları ve kızarıklıkları önlemeye yardımcı olabilir. Güneş koruyucunun formülasyonu ne kadar karmaşık olursa, o kadar çok cilt üzerinde reaktif olabilir.

 Kuru Ciltler Kritiği

Güneş ürünleri kullanmada en rahat cilt grubu diyebiliriz. Çünkü kuru cilde sahip olan insanların güneş bakım ürünü içindeki koruyucu maddelerin yanında bir de içindeki yağdan faydalanma imkanı vardır. Fakat bu özelliği değerlendirmenin kritik noktası doğru güneş bakım ürünü kullanmaktır.

Kuru ciltler için kullanılacak güneş kremi fiziksel filtreye sahip içeriğinde  çinko oksit veya titanyum ile mineral formülasyonları olanları tercih edilmelidir. 

Çocuklar Kritiği

Bu konu hakkında çocuklarımıza özel bir başlık açmakta fayda vardır. Bu noktada dikkat edilmesi gereken en önemli husus; çocukken güneş ışınlarına direkt maruz kalan bireylerin ileriki yaşlarda cilt kanserine yakalanma riskini göz önünde bulundurarak hareket etmektir. Yaşanabilecek bu soruna karşı alınacak önlem ise; onların cilt yapısına uygun, UV ışınlarına ve kızılötesi ışınlara karşı koruma sağlayan, kolay emilen ve Pediatrik kontrolden geçirilmiş güneş bakım ürünleri kullanmalarını sağlamaktır.

ÇOCUKLAR GÜNEŞTEN YARARLANMAK İÇİN NASIL GİYDİRİLMELİ?

Çocuklara dışarı çıkartılırken; ince açık renkli pamuklu giysiler giydirilmeli, giysiler vücudu sıkmamalı, yakaları, kol ve bacakları açık olmalıdır. Yüzü direkt güneş ışınlarından korumak için siperlikli bir şapka kullanılmalı, gözleri için mutlaka ultraviyole koruyuculu bir güneş gözlüğü kullanılmalıdır.

ÇOCUKLAR HANGİ SAATLERDE GÜNEŞE ÇIKARTILMALI?

gölgemizin boyumuzdan küçük olduğu saatler olarak tanımlayabiliriz.Bu bilgiler doğrultusunda çocuklar Ekim-Nisan ayları arasındaki kış dönemde güneşin göründüğü saatlerde güneşe çıkartılmalıdır.Çocuklar;Nisan-Ekim ayları arasındaki güneşin kuzey yarım küreye dik geldiği yaz dönemde ise güneşin oluşturduğu D vitamininden en çok yararlanabilmesi için güneşin bulunduğunuz bölgeye en dik geldiği öğle saatlerinde koruyucu krem kullanmadan güneşe çıkartılmalıdır.Çocukların öğlen saatlerinde kol ve bacakları açık bir şekilde yaşına ve cilt tipine göre 10-15-20-30 dakika güneşe çıkartılması yeterlidir.Güneşte kalma süresi 2-3 dakikadan başlayarak ve her gün 2-3 dakika arttırılarak 10-15 günün sonunda 10-30 dakika güneş altında tutulacak şekilde arttırılmalıdır.Üç yaşın altındaki çocuklar hiçbir zaman çırılçıplak güneşin altında bırakılmamalıdır. Kolları ve bacakları açıkta bırakan bir giysi ile güneşlenmesi yeterlidir.

Çocukların derileri çok hassas olduğundan gölgede de olsa; sudan ve kumdan yansıyan güneş ışınları çocukları yakabilir.Uzun süreli deniz kenarında olacaklarsa;deniz kenarında şemsiye altında değil mutlaka güneşten ve yansıyan güneş ışınlarından uzak bir ortamda olmalıdır.

ÇOCUKLARDA GÜNEŞ KREMLERİ NASIL KULLANILMALI?

Sabah ve Akşam üstü saatlerinde çocuklara güneşe çıkmadan yarım saat önce30-50 faktör arası doktorun önerileri doğrultusunda deri tipine uygun güneş kremi kullanılmalı. Krem sürme işlemi 2- 3 saatte bir tekrarlanmalıdır. Çünkü kremlerin etkisi en fazla 2–3 saat sürer. Eğer çocuğunuz denize ya da havuza girecek ise; ultraviyole ışınlarının büyük bir kısmı (% 60 kadarı) sudan geçerek deriye ulaştığından suya dayanıklı bir güneş kremi güneşe çıkmadan yarım saat önce çocuğun vücuduna sürülmeli ve her 2–3 saat de bir bu sürme işlemini tekrarlanmalıdır.

3 yaşın altındaki çocuklarda organik ve kimyasal filtre içeren kremler kullanılmamalı, yalnızca mineral filtre içeren kremler kullanılmalıdır. Ayrıca bu kremlerde parfüm, deodorant ve paraben gibi koruyucu madde olmamalıdır.

ÇOCUKLAR NE KADAR SÜRE İLE GÜNEŞTE KALMALIDIR?

1 yaşın altındaki çocuklar D Vitamininden de yararlanmak için güneşin dik geldiği öğlen saatlerinde koruyucu güneş kremi kullanmadan ilk gün 2–3 dakikadan başlayarak ve her gün 2–3 dakika arttırarak günde 15 -20 dakikaya kadar güneş altında kalabilirler.

1 yaşın üzerindeki çocuklarda ise; öğlen saatlerinde koruyucu güneş kremi kullanmadan ilk gün 5 – 6 dakikadan başlayarak ve her gün 5–6 dakika arttırılarak günde 30–45 dakikaya kadar güneş altında kalabilirler.

Sabah ve akşam üstü saatlerinde güneşe çıkacaklarsa güneşe çıkmadan yarım saat önce koruyucu güneş kremi kullanılarak günde 2 kez 0,5- 1 saati geçmeyecek sekide güneşe çıkartılabilirler.

ÇOCUKLAR DENİZDEN VE HAVUZDAN NASIL YARARLANMALI?

Çocuklar 6 ayın üzerinde denize, 1 yaşın üzerinde denize ve havuza girebilirler. Deniz ve havuz seçeneklerinin ikisi bir arada ise deniz tercih edilmeli. Denizde ve havuzda kalma süresi 2–3 dakikadan başlayarak 15–20 dakikaya kadar çıkarılabilir.

  • Deniz ve havuz suyunun berrak ve temiz olmasına dikkat etmek.
  • Çocuklar denizde ve havuzda asla yalnız bırakılmamalı.
  • Tok karnına deniz ve havuza girilmemeli.
  • Çocuklar yavaş yavaş, alıştırılarak denize-havuza sokulmalı.
  • Suya girmek istemiyorsa asla zorlanmamalı.
  • Bir süre ara verilip tekrar denize-havuza girmesi özendirilmeli.
  • Özellikle kız çocukları havuzdan sonra hemen duşa sokulmalı, mayo ya da bikinileri değiştirilmelidir.

Bu gönderiyi paylaş