Bebek Mamaları
Yazar      08/07/2018     Bebek Mamaları    0 Yorumlar
Bebek Mamaları

Doğru Bebek Maması Tercihinin Önemi

.

Doğru Bebek Maması Tercihinin Önemi

Bebekler için en doğru besin kaynağı kuşkusuz anne sütüdür ancak her anne bebeğini gerek kişisel sebepler gerekse fiziksel sağlık sorunlarından dolayı emziremediğinde ne olacak?

 İşte bu noktada en doğru bebek mamasının tercihi oldukça önem kazanıyor.

Alınacak olan bebek mamasının kesinlikle bebeğin yaşına uygun olmasına dikkat edilmesi gerekir.

Hazımsızlık ya da alerji ve buna benzer bir sağlık sorunu sebebiyle doktor tarafından özel bir mama önerilir ise bu seçime mutlaka uyulması gerekir.

Bebek mamasının son tüketim tarihine kesinlikle dikkat edilmeli ve buna göre satın alınmalıdır.

Erken doğmuş prematüre bebekler için özel üretilmiş bebek mamaların tercih edilmesi daha doğru olabilir.

Bebek mamaları kilo yapmaz, içeriğinde fazladan bulunan kazein anne sütüne oranla daha fazla olup, yoğunluğu ve doyuruculuğu fazladır.

Her gün sektöre yeni ürün ve markalar girmektedir. Bunların hepsinin pek tabii kaliteli ve uygun olduğunu söylemek doğru olmayacaktır. Bebek mamasının aşırı tatlı ve şekerli olmamasına dikkat edilmemelidir. Bebeğin eğer tat alma dokuları bu mamalara alışır ise ileride bebeğiniz için faydalı olan sebze, meyveleri ve et-balık gibi temel besin gıdalarını yemesi zor olabilir. İçeriğinde vitamin, protein ve mineral açıdan zengin ve %100 doğal mamalar tercih edilmelidir.

Bebek mamaları arasında yukarıdaki özellikleri karşılayan ve içeriğinde şeker, tatlandırıcı bulunmayan, doğal mamalar bulunmaktadır. Anne ve babaların bu şekilde üretim yapan mamalar arasından tamamen organik olan ve hiçbir kimyasal madde içermeyen mamalar tercih edilmelidir. Mutlaka ilgili ürünlerin içerikleri dikkatle okunmalı ve hem kaliteli hem de fiyat olarak en uygun fiyatlı bebek mamaları tercih edilmelidir.

Bebek Mamaları Nasıl Hazırlanmalıdır?

Bebeğinize ilk aylarında sık sık acıkacağı için sütünüzün yetmemesi yada emzirme sorunlarından dolayı hazır mama vermek zorunda kalabilirsiniz. Peki bu bebek mamaları nasıl hazırlanmalıdır?

Hazır mamaların içerikleri bebeğin yaşına göre değişen ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde ve anne sütü örnek alınarak hazırlanmıştır. Birçok firmanın ürettiği başlıca 3 tip mama vardır.

Başlangıç mamaları: Anne sütü birleşimine yakın olarak hazırlanmış bu mamalar ilk 2 ayda kullanılmalıdır.

Geçiş mamaları: Protein ve enerji içeriği daha yüksek olan bu mamalar genellikle
4-6 aya kadar bebeğin beslenmesinde yeterlidir.

Devam mamaları: 4-6 aydan sonra bebeğin ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde
hazırlanmış olan mamalardır. Bu dönemde diğer ek gıdalarla birlikte verilebilir.

Biberonla beslenen bebeklerde de beslenme pozisyonu önemlidir. Bebeklere sırtüstü düz yatar pozisyonda biberon vermek, mamanın akciğerlere kaçmasına neden olabileceğinden, hatalıdır. Bebek anne kucağında, yan dik pozisyonda, başı annenin koluyla desteklenir şekilde tutulmalı, giysileri rahat olmalıdır. Emzik şişesinin dikçe tutulması ve lastik memenin sütle dolu olması gerekir. Bu şekilde bebeğin hava yutması önlenir.

Bebek Mamaları

Hazır biberon mamaları işlenmiş inek sütünden yapılırlar, bebeğinize ne tür ve hangi marka mama vereceğinizi doktorunuza danışabilirsiniz. Bebeğinize verdiğiniz mamanın markasını ve içeriğini devamlı değiştirmeniz midesini bozabilir. Mamasını önceden hazırlayıp buzdolabında bulundurmak acil durumlar için iyi olacaktır.

Başlık: Resim indirilemedi. - Açıklama: F,{7b7dd954-6466-47a7-8672-783f13e4712a}{197},6.25,4.145833

 

Süt çocukları için yapılan mamalar daha kolay ve hızlı hazırlanması için toz halinde satılırlar. Kutusunun üzerinde ne kadar suya ne kadar toz karıştırılacağı yazmaktadır. Uygun ölçekte tozu kaşık ile aldıktan sonra fazlasını bir bıçak yardımı ile sıyırın. Size tavsiye edilen oranlara titizlikle uymanız bebeğin uygun kilo alması için önemlidir, aksi takdirde bebeğiniz aşırı kilo alabilir. Mamayı fazla su ile hazırlarsanız bu seferde bebeğinizin kilo alımını yavaşlar. Mamanın uygun sıcaklığını devamlı kontrol etmek zor gelebilir bu gibi durumlarda hazır biberon mama ısıtıcı ürünlerini kullanabilirsiniz.

Mama hazırlamak için kullanacağınız su önceden kaynatılıp soğutulmuş olmalıdır. Fazla bekletilmiş su kullanmayın, mamayı doğrudan biberonda      ya da başka bir kabın içinde hazırlayabilirsiniz. Hazırladığınız mamaları biberonda memesi içe dönük olacak şekilde kapağını kapatıp buzdolabında 24 saat saklayabilirsiniz.

Mama hazırlamak için kullanacağınızı suyu ve biberonu ya da mama hazırladığınız kabı da yine en az 10 dk kaynatmayı unutmayınız. Bebeğiniz doyduktan sonra kalan mamayı bekletmeyin,

Biberon ucu bebeğin ayına uygun seçilmeli aylara göre hazır biberon      emziklerinden alabilir ya da ilk emziğini elinizle gelişimine göre makas veya bıçak yardımı ile genişletebilirsiniz. Biberonu yıkadığınızda iyice durulayın içinde bulaşık deterjanı kalmamasına özen gösterin daha rahat temizlemek için biberon fırçası kullanabilirsiniz.

Mamayı içerken hava yutmamasına dikkat edin biberon ucu tamamen mama dolacak şekilde dik tutmaya çalışın, mamanın sıcaklığını elinizin iç bilek kısmına mamadan damlatarak kontrol edebilirsiniz ideal sıcaklıkta olan mamanın bileğinizi yakmaması lazım.

Biberon mamasını hazırlarken kullanılacak su nasıl olmalı?
Suyu sadece 50°C’ye veya daha düşük dereceye kadar ısıtmak yeterli olmaz, aksine mikrobiyolojik bir risk teşkil eder – Bebekler henüz mikroplara alışık değillerdir! Bu nedenle lütfen sadece, sonradan yaklaşık 50°C’ye kadar soğutacağınız, taze kaynamış su kullanınız. Bu ısı seviyesi mamanın en iyi şekilde çözülmesini sağladığı için de çok uygundur.

 

Tavsiye edilen kutu veya içeriğindeki açıklamalardaki ölçeklere göre mamayı attıktan sonra biberonu sallayın ayrıca süt veya şeker ilave etmenize gerek yoktur.

Hazırlanan mama nasıl saklanabilir ?
Taze olarak hazırlanan bebek mamaları mümkün olduğunca 45 dakikadan fazla biberon ısıtıcısında saklanmamalıdır. Böylelikle, besin değerlerinin kaybını ve mikrobiyolojik riskleri engellenmek için önlem almış olursunuz. Bu nedenle, buzdolabında muhafaza edilmiş olsalar dahi, hazırlanan biberon mamalarının tekrar ısıtılmasını tavsiye edilmemektedir. Bunun yerine şöyle bir işlem uygulayabilirsiniz: İhtiyaç duyulan toz mama miktarını sterilize edilmiş kuru biberonlara aktarıp, kapağını kapatınız. Bir miktar su kaynatıp termosta muhafaza ediniz. Mama saati geldiğinde önceden biberonda saklanan toz miktarı ile yine önceden kaynatılıp saklanan sudan gerekli miktarda alarak taze olarak mamanızı hazırlayınız.

Yaş

Miktar(ml)

Öğün sayısı/Gün

1-2 hafta

50- 70

7-8

2-6 hafta

75-110

6-7

2 ay

110-180

5-6

3 ay

170-220

5

6 ay

220-240

4

 Tabloda verilen miktar ve öğün sayısı, bebeklerin ortalamalarını yansıtmaktadır.

Bir öğünde belirtilenlerden daha az veya daha fazla alan bebekler, öğün sayısı da daha az veya daha fazla olan bebekler vardır. Beslenme programı, anne sütü ile beslenmede olduğu gibi, temelde bebeğin isteğine göre düzenlenmelidir.
Anne sütü alamayan ve süt anne bulunamayan bebekler için mama alma imkanı da yoksa, temel besin kaynağı inek sütüdür. Altı aydan küçük bebeklere inek sütü iyice kaynatılarak (sütün ateşte 10 dakika fıkırdaması sağlanarak) ve 100 ml inek sütüne 50 ml kaynatılmış su ve 7.5 g (bir buçuk çay kaşığı) şeker katıldıktan sonra verilebilir. Bebeğe bu şekil­de hazırlanmış karışımdan günde kilo başına 150 ml verilmesi önerilir. Örneğin 5 kg’lık bir bebek için bu karışımdan 750 ml (500 ml inek sütü + 250 ml su + 7.5 çay kaşığı şeker) hazırlanması gerekir. İnek sütü yeri­ne koyun sütü kullanılıyorsa süt yarı yarıya sulandırılır (50 ml süt + 50 ml su) ve 100 ml’ye 5 g şeker ilave edilerek yukarıdaki anlatıldığı şekilde hazırlanır.

Anne sütü alamayan bebeklere meyveler, sebzeler, unlular gibi ek besinler 6. aydan erken başlanabilir. Ancak genelde 3. aydan önce başlanması önerilmemektedir.

Yapay beslenen bir bebekte aşağıda sayılı bulgular bebeğin katı besinlere geçiş için hazır olduğunu gösterebilir:

* Doğum kilosunun iki katına ulaşmış olmak
* Günde 950 ml’den fazla mama alıyor olmak
* Günde 3 saatten daha sık aralarla beslenmeyi istemek
* Açlığa bağlı sürekli huzursuzluk

Altıncı aydan önce verilen ek besinlerin az posa bırakan, glütensiz(buğday unsuz) ve püre kıvamında besinler olmasına dikkat edilmelidir. Glüten buğday, yulaf, çavdar ve arpada bulunur, bu tahıllardan hazırlanan unlar, bebek mamalarında kullanılmamalıdır. Nişastanın bir karbonhidrat kaynağı olmak dışında besleyici değeri olmadığı için bebek beslenmesinde yeri yoktur.
Pirinç unuyla yapılmış süt muhallebisi, yoğurt, meyve püresi ve sebze püresi
ilk verilecek ek besinlerdir. Besinlerin başlandığı ilk 2 aylık dönemde günde minimum 600 ml formül süt verilmesi uygundur.

12 Aylığa kadar bebek beslenmesi

Başlık: Resim indirilemedi. - Açıklama: F,{8118e6fd-1584-4b05-821f-c3667a94b77c}{37},4.125,4.479167

4-6. aylar bebek beslenmesinde çok önemli bir yer tutar. Çünkü bundan böyle bebeğiniz hızla büyüyordur ve buna bağlı olarak besin ve enerji ihtiyaçları de artmaktadır.
Beslenme otoritelerinin ortak görüşü anne sütü veya benzeri bir mamanın 4.-6. aylardan sonra bebek beslenmesinde yalnız olarak yeterli olmayacağıdır. İlk 3-4 ay bebeğin emerek beslenme dönemidir. İlk 4-6 ay anne sütü veya biberon maması ile beslenen bebekler bu dönemden sonra sağlıklı gelişimlerine devam edebilmek için değişik besinlere de gereksinim duyarlar.

Ek gıdalara başlama vakti 4. aydan önce olmamalı ancak ek gıdaya geçiş zorlaşacağından 6.aydan sonraya da bırakılmamalıdır. Üstelik, anne sütü varsa kesinlikle devam etmelisiniz. Biberon maması kullanıyorsanız kullandığınız 1 numaralı başlangıç mamalarından 2 numaralı devam mamalarına geçmelisiniz. 2 numaralı devam mamaları bebeğin bu dönemdeki besinsel gereksinimleri göz önünde bulundurularak hazırlanmıştır.

Ek gıdalara geçiş dönemi yavaş ilerleyen bir süreçtir. 4.ayını tamamlayan bebekler daha çabuk acıkmaya başlar; anne sütü veya biberon maması aldıktan sonra halen aç olduklarını size hissetirirler. Bu bebeğinizin ek besinlere hazır olduğunun göstergesidir. Bu aylardan sonra bebeğinizin sindirim sistemi ve böbrekleri çeşitli besinleri sindirecek ve atıkları vücuttan uzaklaştırabilecek olgunluğa ulaşmıştır.

Gizli açlığa dikkat !

İnsan beyni gelişiminin büyük bir bölümü yaşamın ilk bir yılı içerisinde tamamlanır. Yeterli ve dengeli beslenemeyen bebekler hem fiziksel hem de zihinsel gelişim açısından geri kalabilirler. Bazı durumlarda bebeğin açlık problemi yoktur, kilosu da normal limitler içindedir, ancak zihinsel gelişiminde bir aksaklık görülebilir. Bu ‘gizli açlık’ diye tanımlanan özel bir problemi akla getirir. Bu sorunla karşılaşmamak için katı gıdalara geçildiğinde bebeğin yediklerinin yalnızca miktarına ve bebeği doyurup doyurmadığına değil, içeriğine de önem vermek gerekmektedir.  Dengeli bir protein, karbonhidrat ve yağ karışımı ile vücut için lazım olan yağ asitlerini içeren, başta demir olmak üzere mineral ve vitaminler açısından zengin bir beslenme yazılımı bebeğin sağlıklı gelişim göstermesinde yaşamsal öneme sahiptir.

Ek gıdalara geçiyoruz.

Bebeğinize ilk vereceğiniz gıdanın onun tarafından kabul edilmesini kolaylaştırmak diliyorsanız bu ilk adımı o açken atmalısınız. Vereceğiniz yiyeceği ufak bir çay kaşığına ya da parmağınızın ucuna yerleştirerek bebeğinizin dudaklarına değdirin. Bu yeni tattan hoşlanıp hoşlanmadığını basitçe anlayabilirsiniz.  Şayet yiyeceği diliyle iter ve bu tavrını ikinci denemeden sonra halen devam ettirirse onu daha fazla zorlamamanızı ve bu yeni yiyeceği bir daha denemeden önce 3-4 gün beklemenizi öneririz.
Yutma işlevinin gelişmemiş olması kaşıkla beslenmeyi güçleştirir. Bazı bebekler bu geçişi kolay yapamazlar ve kaşıkla beslenmeyi redderler. geçiş döneminde çok sabırlı olmak lazımdır.
Yeni ve değişik gıdalara birer birer ve en az 3-5 gün ara ile başlanmalıdır. Yeni verilmeye başlanan gıdaların bebekte alerji ya da sindirim güçlüğü yaratmadığının anlaşılabilmesi için tıpkı anda birden çok gıda başlanmamalıdır.
Yeni besinler önce az oranda verilmeli zaman geçtikçe miktar bir öğün oluşturacak biçimde artırılmalıdır.
Her yeni gıdada bebeğinizin kakasında bazı farklılıklar olabileceğini bilerek fazla telaşlanmamalısınız.
12. ay sonuna kadar bebek için hazırlanan gıdalara tuz ve şeker ilave edilmemelidir.
Bebeğe verilecek tüm yiyecekler taze ve katkısız olmalıdır. Kimyasal koruyucu madde içeren konserve ve katkı maddeli hazır yiyecekleri bebeğinizin beslenmesinde kullanmamalısınız.  Aldığınız hazır sebze ve meyvelerin olgunlaşmış olmasına dikkat etmelisiniz. Tercih ettiğiniz taze ürünlerin hormon ve kimyasal ilaç kullanılmadan üretilmesi de mühimdir. Olasıysa organik tarımla üretilmiş olanları tercih edin.
Bebek için her öğün taze besin hazırlamalı ve bu besinleri oda sıcaklığında uzun müddet bekletmemelisiniz.
Diş çıkarma dönemi bebeğin iştahsız ve huzursuz olduğu zamanlardır. Bu dönemlerde bebek anne sütü veya biberon mamasını daha fazla almak isteyebilir.  Kaşığı reddetme, bu dönemde karşılaşılabilen bir problemdir, ısrarcı olmamak gerekmektedir.Doktorunuzla görüşerek bebeğinizin günlük besin gereksinimini karşılayacak kadar beslenip beslenmediğini öğrenebilirsiniz.

Ek gıdalara geçiş aşamasında başlangıç olarak pirinçli bir mama başlanmalıdır. Bu hedefle hazır pirinçli mama alabilir veya kendiniz evde kullandığınız biberon maması ile muhallebi yapabilirsiniz: 100 ml.(1 çay bardağı ) su ile bir tatlı kaşığı pirinç unu pişirilir. Ocaktan indirdikten sonra içerisine 3 ölçek devam maması ilave edilir.  Muhallebiniz hazırdır. Muhallebinizi mısır unu ile de pişirebilirsiniz.  Diğer tahılların (buğday, çavdar, yulaf vb.) kullanımına 6. ay sonunda başlanmalıdır.  Pirinçli mamasından sonra bebeğinize sebze çorba sı vermeye başlayabilirsiniz:  İlk olarak patates havuç ve az oranda pirinç haşlanarak tel süzgeçten geçirilir, salça ve tuz ilave etmeden (çok az oranda sıvı yağ ilave edilebilir) bebeğe verilir.  Yaklaşık 1 hafta sonra sebze çorbasına kabak, taze fasulye, bezelye ve enginar ilavesine başlayabilirsiniz.  Yerelması, kereviz ve patlıcan gibi gıdaları fazla nitrat içerikleri sebebiyle bu aylarda kullanmamanızı öneririz.

Meyve suyu ve meyve püresi de bu aylarda vermeye başlayacağınız ek gıdalardandır ve genelde ara öğünlerde tercih edilir.  Öncelikle elma veya havuç denenmelidir.  Meyveler cam rendeden rendelenir ve ince bir tülbentten geç

Bu gönderiyi paylaş